مشارکت، توانمند سازی و توسعه پایدار جوامع محلی

ژئوپارک طبس در راستای افزایش مشارکت جامعه محلی و صاحبان مشاغل در ارائه خدمات مرتبط با گردشگران ژئوپارک و کمک به رونق اقتصادی این بخش از جامعه محلی، اقدام به تشکیل شبکه همیاران ژئوپارک نموده است. همیاران ژئوپارک طبس نقشی حیاتی در افزایش آگاهی در ارتباط با مفاهیم ژئوپارک طبس، اهمیت میراث زمین شناختی و دیگر گونه‌های میراث بر عهده دارند. شبکه همیاران در تلاش است با افزایش حس غرور و افتخار به سرزمین در مردم محلی ژئوپارک طبس اثرات منفی ناشی از گردشگری را کاهش دهد. اعضای این شبکه از طریق مراکز و مشاغل خود پروژه های محلی را حمایت، ترویج، تسهیل و اجرا می نمایند، همچنین با برگزاری برنامه ها و مراسم مختلف به افزایش آگاهی مخاطبان درباره مفاهیم ژئوپارک در سطح محلی، ملی و بین المللی می پردازند. این شبکه به منظور حمایت از کارآفرینان محلی (مانند رستوران ها، هتل ها، اقامتگاه های بومگردی، دفاتر خدمات مسافرتی، تعاونی ها و…) آنها را در بازارهای گردشگری داخلی و خارجی معرفی و تبلیغ می نماید. زمینه های فعالیت همیاران و همراهان شامل خدمات و تاسیسات گردشگری، آموزش، حفاظت ژئوسایت ها و همکاری در امور اجرایی ژئوپارک است.

نام و نام خانوادگی زبان انگلیسی ایمیل تلفن همراه عنوان گروه آدرس معرفی کوتاه فعالیت
1 امین فهرستی ثانی   متوسط Amin.fehresrisani@gmail.com  0989139545307 راهنمای گردشگری طبس راهنمایی در حوزه فرهنگی ـ تاریخی، طبیعی مناطق مختلف طبس و ژئوتوریسم
 2  حسین بندگی متوسط  Ho.Bandegi@gmail.com 0989138627478 راهنمای گردشگری  طبس راهنمای گردشگری مسافران و تورهای منطقه طبس
 3 سید محمد نقوی زاده   عالی Naghavizade_m@yahoo.com 0989132529465  راهنمای گردشگری طبس راهنمای زمین گردشگری و راهنمای تور انگلیسی زبان
 4 ملیحه محمدی   خوب Malihem59@gmail.com 0989133522649 راهنمای گردشگری  طبس  گواهینامه راهنمای ایرانگردی و جهانگردی، گواهینامه مدیر فنی بند ب، فراگیر راهنمای زمین گردشگری
اجرای فعالیت های گردشگری در حوزه کودک، آموزش کودک، دانشجوی مترجمی زبان انگلیسی
 5  ابوالفضل فضلی بسیار کم  Aboulfazl-fazli798@yahoo.com  0989103329135 بلد محلی   روستای اصفهک راهنمایی در حوزه فرهنگی، تاریخی، طبیعی روستای اصفهک، ریگ، پیکوه، کال جنی، خرو و ازمیغان
 6 علی شبانی  کم  0989139545746 بلد محلی طبس راهنمای گردشگری از سال 1397
 7  فائزه زنگگویی کم 0989919756724 بلد محلی طبس
 8  محمد حسن تقوی بسیار کم 0989131554139 بلد محلی طبس راهنمای گردشگری (کوهنوردی، طبیعت گردیف راهنمای محلی، تاریخ و فرهنگ طبس)
 9  ملیحه آشنا کم  Funny.74119@gmail.com 0989152679548 بلد محلی  طبس راهنمای گردشگری
 10  مهدی ابراهیمی کم Morshed51161@gmail.com  0989132533972 بلد محلی  طبس کوهنوردی حرفه‌ای، امداد و نجات کوهستان
 11  مهدی قیصری بسیار کم 0989139703082 بلد محلی  طبس راهنمای گردشگری طبس (ازمیغان، خرو، نایبند، پیکوه، حلوان و…)
 12  نوید رضا هادیان کم Navidrezah80@gmail.com 0989367568370 بلد محلی  طبس کوهنوردی، طبیعت گردی، راهنمای محلی
13   وحیده رضائیان متوسط Vahide.Rezaeian@gmail.com 0989135276454 بلد محلی طبس راهنمای گردشگری

عضویت در شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک طبس

عضویت در این شبکه برای متقاضیانی امکان‌پذیر است که پیش از درخواست، کلیه مراحل قانونی و اداری مرتبط با واحد خود را پشت سر گذاشته و مجوزهای مربوطه را از نهادهای ذی‌ربط دریافت نموده باشند. در واقع عنوان همیاری ژئوپارک نوعی ارزش و مزیت افزوده برای این‌گونه واحدها به شمار رفته و تضادی با وظایف دیگر بخش‌های نظارتی و حاکمیتی ندارد.

سایر افراد علاقه‌مند به همکاری با ژئوپارک می‌توانند در قالب همراهان ژئوپارک طبس از این مزیت بهره‌مند شوند.

الزامات همیاری و همراهی ژئوپارک طبس

  • کلیه متقاضیان، علاوه بر شرایط و ضوابط لازم شغلی خود باید حفاظت، ترویج و آموزش مفاهیم ژئوپارک را نیز در فعالیت های خود در نظر داشته باشند. هم‌چنین فعالیت‌های آنها نباید هیچ‌گونه صدمه‌ای به محیط‌زیست یا چشم انداز طبیعی ژئوپارک وارد کند و یا مغایرتی با مفاهیم توسعه پایدار داشته باشد.

  • جمع آوری، خرید و فروش سنگ، کانی، فسیل، گیاهان بومی کمیاب و شکار حیوانات در معرض انقراض توسط کلیه همیاران و همراهان ژئوپارک ممنوع است.

  • استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف و بسته بندی پلاستیکی بجز در موارد لازم در مراکز همیاران و همراهان مجاز نیست.

  • همیاران موظف هستند کلیه محصولات ارائه شده خود را با نشان شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک، در بسته بندی مناسب و با درج اطلاعات کافی در اختیار مراجعان قرار دهند.

  • ارائه تأییدیه عضویت در شبکه همیاران و همراهان از سوي ژئوپارک طبس و صدور گواهینامه آن، منوط به تكميل دقيق فرم به انضمام مدارک درخواستي و تأیید ژئوپارک است. این تأییدیه به مدت یک سال از تاریخ صدور اعتبار دارد و پس از انجام بازرسی در پایان این دوره قابل تمدید است. در طول مدت داشتن تأییدیه از جانب ژئوپارک طبس پایش های دوره ای صورت می‌گیرد.

  • تأییدیه عضویت در شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک طبس تنها برای یک مرکز معتبر بوده و نمی‌توان از اعتبار آن در معرفی سایر مراکز اداره شده توسط همان همیار استفاده کرد.

  • اصل گواهی فی‌مابین مهر و امضاءشده و نشان شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک طبس باید در محل کار و در معرض دید عموم نصب شده باشد.

  • ارائه درخواست عضویت در شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک طبس به‌منزله پذیرش شرایط و ضوابط همیاری است و تخطی از آنها سبب لغو عضویت در شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک خواهد شد.

  • متقاضی تمدید موظف است حداکثر ده روز پیش از اتمام اعتبار گواهی و یا کارت خود نسبت به تمدید آن اقدام نماید. درصورت لغو مجوز مجموعه، تعطیلی موقت یا دائم، فوت مالک و یا تغییر درجه کیفی مجموعه، همیار موظف است ظرف مدت یک ماه مراتب را به مدیریت ژئوپارک طبس اطلاع دهد.

  • استفاده از لوگو شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک طبس، فقط با رعایت ضوابط و هماهنگی ژئوپارک طبس مجاز است. استفاده از لوگو یونسکو توسط همیاران و همراهان و یا درج آن بر روی محصولات مجاز نیست.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده همیاری و همراهی ژئوپارک طبس

1- دو قطعه عكس 3X4
۲- کپی صفحه اول شناسنامه
۳- کپی کارت ملی
۴- کپی آخرین مدرک تحصیلی
5- آرم یا لوگوی تبلیغاتی کارگاه (فایل png و چاپی)
۶- بروشور و ریز خدمات
۷- کپی مجوز فعالیت یا پروانه کسب
۸- نمونه تکمیل‌شده فرم درخواست صدور گواهي‌نامه همیار
9- 8 عکس از مرکز فعالیت با فرمت JPG و با کیفیت حداقل dpi150

فایل‌ pdf جهت استفاده اعضای شبکه همیاران: