مشارکت، توانمند سازی و توسعه پایدار جوامع محلی

ژئوپارک جهانی طبس در راستای افزایش مشارکت جامعه محلی و صاحبان مشاغل در ارائه خدمات مرتبط با گردشگران ژئوپارک و کمک به رونق اقتصادی این بخش از جامعه محلی، اقدام به تشکیل شبکه همیاران ژئوپارک نموده است. همیاران ژئوپارک جهانی طبس نقشی حیاتی در افزایش آگاهی در ارتباط با مفاهیم ژئوپارک جهانی طبس، اهمیت میراث زمین شناختی و دیگر گونه‌های میراث بر عهده دارند. شبکه همیاران در تلاش است با افزایش حس غرور و افتخار به سرزمین در مردم محلی ژئوپارک جهانی طبس اثرات منفی ناشی از گردشگری را کاهش دهد. اعضای این شبکه از طریق مراکز و مشاغل خود پروژه های محلی را حمایت، ترویج، تسهیل و اجرا می نمایند، همچنین با برگزاری برنامه ها و مراسم مختلف به افزایش آگاهی مخاطبان درباره مفاهیم ژئوپارک در سطح محلی، ملی و بین المللی می پردازند. این شبکه به منظور حمایت از کارآفرینان محلی (مانند رستوران ها، هتل ها، اقامتگاه های بومگردی، دفاتر خدمات مسافرتی، تعاونی ها و…) آنها را در بازارهای گردشگری داخلی و خارجی معرفی و تبلیغ می نماید. زمینه های فعالیت همیاران و همراهان شامل خدمات و تاسیسات گردشگری، آموزش، حفاظت ژئوسایت ها و همکاری در امور اجرایی ژئوپارک است.

* هتل
* هتل آپارتمان
* اقامتگاه سنتی و بوتیک هتل
* اقامتگاه بوم گردی
* رستوران
* سفره خانه سنتی
* فست فود
* صنایع دستی سنتی و فرش
* صنایع دستی جدید
* محصولات کشاورزی
* محصولات جانبی کشاورزی
* محصولات دامی
* آموزشگاه نیمه دولتی و دولتی
* دانشگاه
* موسسه مشاور علمی و تخصصی
* موسسه تحقیقاتی، آموزشی و پژوهشی
* آژانس مسافرتی
* مرکز تفریحی و سرگرمی
* موزه
* شرکت تعاونی
* موسسه تهیه محتوای دیجیتال
* مرکز خبری و اطلاع رسانی
* انجمن و سازمان مردم نهاد
* شرکت حمل و نقل مسافر
* مجتمع گردشگری
* شورایاری و دهیاری
* ادارات محدوده ژئوپارک
* سایر نهادهای دولتی
* تهیه کننده محتوای هنری و دیجیتال
* تولید کننده و فروشنده محصولات محلی و صنایع دستی
* هنرمند

عضویت در شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک جهانی طبس

عضویت در این شبکه برای متقاضیانی امکان‌پذیر است که پیش از درخواست، کلیه مراحل قانونی و اداری مرتبط با واحد خود را پشت سر گذاشته و مجوزهای مربوطه را از نهادهای ذی‌ربط دریافت نموده باشند. در واقع عنوان همیاری ژئوپارک نوعی ارزش و مزیت افزوده برای این‌گونه واحدها به شمار رفته و تضادی با وظایف دیگر بخش‌های نظارتی و حاکمیتی ندارد.

سایر افراد علاقه‌مند به همکاری با ژئوپارک می‌توانند در قالب همراهان ژئوپارک جهانی طبس از این مزیت بهره‌مند شوند.

الزامات همیاری و همراهی ژئوپارک جهانی طبس

  • کلیه متقاضیان، علاوه بر شرایط و ضوابط لازم شغلی خود باید حفاظت، ترویج و آموزش مفاهیم ژئوپارک را نیز در فعالیت های خود در نظر داشته باشند. هم‌چنین فعالیت‌های آنها نباید هیچ‌گونه صدمه‌ای به محیط‌زیست یا چشم انداز طبیعی ژئوپارک وارد کند و یا مغایرتی با مفاهیم توسعه پایدار داشته باشد.

  • جمع آوری، خرید و فروش سنگ، کانی، فسیل، گیاهان بومی کمیاب و شکار حیوانات در معرض انقراض توسط کلیه همیاران و همراهان ژئوپارک ممنوع است.

  • استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف و بسته بندی پلاستیکی بجز در موارد لازم در مراکز همیاران و همراهان مجاز نیست.

  • همیاران موظف هستند کلیه محصولات ارائه شده خود را با نشان شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک، در بسته بندی مناسب و با درج اطلاعات کافی در اختیار مراجعان قرار دهند.

  • ارائه تأییدیه عضویت در شبکه همیاران و همراهان از سوي ژئوپارک جهانی طبس و صدور گواهینامه آن، منوط به تكميل دقيق فرم به انضمام مدارک درخواستي و تأیید ژئوپارک است. این تأییدیه به مدت یک سال از تاریخ صدور اعتبار دارد و پس از انجام بازرسی در پایان این دوره قابل تمدید است. در طول مدت داشتن تأییدیه از جانب ژئوپارک طبس پایش های دوره ای صورت می‌گیرد.

  • تأییدیه عضویت در شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک جهانی طبس تنها برای یک مرکز معتبر بوده و نمی‌توان از اعتبار آن در معرفی سایر مراکز اداره شده توسط همان همیار استفاده کرد.

  • اصل گواهی فی‌مابین مهر و امضاءشده و نشان شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک جهانی طبس باید در محل کار و در معرض دید عموم نصب شده باشد.

  • ارائه درخواست عضویت در شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک جهانی طبس به‌منزله پذیرش شرایط و ضوابط همیاری است و تخطی از آنها سبب لغو عضویت در شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک خواهد شد.

  • متقاضی تمدید موظف است حداکثر ده روز پیش از اتمام اعتبار گواهی و یا کارت خود نسبت به تمدید آن اقدام نماید. درصورت لغو مجوز مجموعه، تعطیلی موقت یا دائم، فوت مالک و یا تغییر درجه کیفی مجموعه، همیار موظف است ظرف مدت یک ماه مراتب را به مدیریت ژئوپارک جهانی طبس اطلاع دهد.

  • استفاده از لوگو شبکه همیاران و همراهان ژئوپارک جهانی طبس، فقط با رعایت ضوابط و هماهنگی ژئوپارک جهانی طبس مجاز است. استفاده از لوگو یونسکو توسط همیاران و همراهان و یا درج آن بر روی محصولات مجاز نیست.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده همیاری و همراهی ژئوپارک جهانی طبس

1- دو قطعه عكس 3X4
۲- کپی صفحه اول شناسنامه
۳- کپی کارت ملی
۴- کپی آخرین مدرک تحصیلی
5- آرم یا لوگوی تبلیغاتی کارگاه (فایل png و چاپی)
۶- بروشور و ریز خدمات
۷- کپی مجوز فعالیت یا پروانه کسب
۸- نمونه تکمیل‌شده فرم درخواست صدور گواهي‌نامه همیار
9- 8 عکس از مرکز فعالیت با فرمت JPG و با کیفیت حداقل dpi150

فایل‌ pdf جهت استفاده اعضای شبکه همیاران: